Mammografia - Radiologiczne badanie piersi

 

Mammografia jest radiologicznym (prześwietlenie) badaniem piersi. Pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium, dlatego zaleca się wszystkim kobietom regularne wykonywanie mammografii. Mammografy cyfrowe pozwalają rozpoznać nawet milimetrowe zmiany. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia, a jego skuteczność w wykrywaniu guzów jest oceniana nawet na 80-95%.

Zaleca się wykonywanie mammografii co 2 lata. Po 50. roku życia kobiety powinny poddawać się badaniu nawet co roku.

Wskazania do mammografii:
  • kobiety powyżej 35-40. roku życia
  • kobiety obciążone genetycznie ryzykiem zachorowania na nowotwory piersi
  • bóle piersi
  • podejrzenie zmiany w sutku: guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, torbiel, asymetria
  • rozpoczęcie lub trwająca terapia hormonalna

Urządzenie Mammo Diagnost DR

Ten bezpośredni cyfrowy system radiograficzny wyposażony jest w duży, pełnopolowy detektor mammograficzny i prosty w obsłudze układ geometrii, ułatwiający odpowiednie pozycjonowanie. Jest to pierwszy w Europie aparat z systemem IntelliSpace Breast, który pozwala na równoczesne porównywanie obrazów z ultrasonografii, mammografii i rezonansu.

Cechy wyróżniające aparat Mammo Diagnost DR to optymalna kontrola ekspozycji z automatycznym ustawianiem parametrów w zależności od grubości piersi i siły ucisku oraz dwutorowa lampa rentgenowska, która zapewnia uzyskanie najmniejszej możliwej dawki promieniowania przy określonej charakterystyce piersi.

Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku młodszych kobiet, których piersi mają większą gęstość radiograficzną.

Przebieg mammografii

Przed wykonaniem badania właściwego lekarz przeprowadza wstępny wywiad z pacjentką, zbierając informacje dotyczące wieku, daty ostatniej miesiączki, przebytych ciąż, przyjmowanych leków hormonalnych, przebytych operacji piersi oraz przypadków zachorowań na nowotwory w rodzinie.

Pacjentka proszona jest o zdjęcie ubrań z klatki piersiowej i ustawienie się przed urządzeniem do wykonania badania mammograficznego. Na płycie należy ułożyć najpierw jedną, a potem drugą pierś. W tym czasie badający dociska z góry drugą płytę. Następnie zmienia się położenie płyt w celu objęcia każdej piersi z boku. Ucisk nie jest bolesny. Na tej podstawie wykonywane jest prześwietlenie piersi. Pacjentka otrzymuje cztery klisze wraz z dołączonym opisem lekarza.

Zaleca się wykonywanie badań tuż po miesiączce, ponieważ piersi wówczas nie są nabrzmiałe, napięte i wrażliwe na ucisk, co wpływa na komfort pacjenta. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania mammografii jest ciąża.

W Centrum Medycznym iMed24 badania mammografem dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia są bezpłatne. Więcej informacji można znaleźć pod: Bezpłatne badania mamograficzne. 

 

Sprawdź jak przygotować się do mammografii