Radiografia cyfrowa bezpośrednia

Czym jest radiografia cyfrowa bezpośrednia?

W przypadku tradycyjnych aparatów rentgenowskich, zdjęcia otrzymywane były dzięki zastosowaniu lampy emitującej promieniowanie rentgenowskie oraz specjalnej błony rentgenowskiej (filmu fotograficznego wrażliwego na promieniowanie rentgenowskie), która znajdowała się za prześwietlaną częścią ciała. Ten sposób wykonywania zdjęcia rentgenowskiego to radiografia analogowa. 

Z czasem jednorazowe błony radiologiczne zastąpione zostały przez kasety zawierające płyty fosforowe, pełniące funkcję detektorów promieniowania. Po wykonanym prześwietleniu obraz zarejestrowany na płycie jest odczytywany za pomocą specjalnego czytnika i zapisywany w postaci cyfrowej. Ten rodzaj obrazowania nosi nazwę radiografii cyfrowej pośredniej.

W przypadku radiografii cyfrowej bezpośredniej rejestracja obrazu odbywa się bezpośrednio w detektorze promieniowania, jest on zapisywany w pamięci komputera bez etapu pośredniego, takiego jak odczyt kasety z płytą fosforanową.

Dla pacjentów wykorzystanie bezpośredniej radiografii cyfrowej wiążę się z mniejszą ekspozycją na promieniowanie i krótszym czasem badania. Narażenie na promieniowanie podczas prześwietlenia klatki piersiowej czy kości jest niewielkie. Z porównywalną ekspozycją na promieniowanie jonizujące wiąże się na przykład kilkugodzinny lot samolotem.

W jakim celu stosuje się badanie rentgenowskie?

Obecnie badanie rentgenowskie jest podstawowym badaniem obrazowym, wykorzystywanym w diagnostyce chorób i urazów kości i stawów, a także chorób płuc. Jest to również metoda często wykorzystywana w stomatologii, do planowania leczenia endodontycznego czy ortodontycznego.

Jakie są rodzaje badań rentgenowskich?

RTG jamy brzusznej to badanie, które może zostać wykonane w celu diagnostyki kamicy układu moczowego, a także niedrożności czy perforacji przewodu pokarmowego. 

RTG kości i stawów umożliwia przede wszystkim diagnozowanie złamań i zwichnięć, a także zmian zwyrodnieniowych. Badanie RTG kręgosłupa pozwala ocenić naturalne krzywizny kręgosłupa i zdiagnozować skoliozę. 

RTG klatki piersiowej to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Pozwala wykryć wiele chorób płuc, takich jak zapalenie, rozedma, odma opłucnowa. Na zdjęciu RTG klatki piersiowej można ocenić również sylwetkę serca, a także żebra i inne kości.

RTG stomatologiczny - badania takie jak pantomogram i cefalogram umożliwiają zaplanowanie leczenia ortodontycznego, a zdjęcie celowane pozwala ocenić ilość i budowę kanałów zęba przed planowanym leczeniem kanałowym.

Jak wygląda badanie rentgenowskie?

Badanie rentgenowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Technik ustawia pacjenta w pozycji umożliwiającej właściwe zobrazowanie badanych struktur, a także informuje jak będzie przebiegać badanie, na przykład o konieczności nabrania i zatrzymania głębokiego wdechu podczas prześwietlenia klatki piersiowej. 

W przypadku małych dzieci może zaistnieć potrzeba pomocy ze strony opiekuna, w celu utrzymania właściwej pozycji oraz bezruchu dziecka.

Jak przygotować się do zdjęcia rentgenowskiego?

W większości przypadków badanie rentgenowskie nie wymaga specjalnego przygotowania.

W przypadku RTG kręgosłupa lędźwiowego na dwa dni przed badaniem należy przestrzegać lekkostrawnej diety, a w dniu poprzedzającym badanie może być konieczne zażycie leków zapobiegających wzdęciom, ponieważ zalegające masy kałowe oraz gaz w jelitach mogą utrudniać ocenę kręgosłupa. 

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym badanie RTG powinno być wykonane w pierwszych 12 dniach cyklu.

Kiedy otrzymam wyniki badania?

Wyniki prześwietlenia w postaci obrazu zapisanego na płycie CD są zwykle dostępne w ciągu kilkunastu minut po badaniu. Opis badania jest dostępny do 5 dni roboczych. Wyniki można odebrać w Portalu Pacjenta, możliwy jest również odbiór osobisty w naszej przychodni na Życzkowskiego 29.

Po otrzymaniu wyników skonsultuj się z lekarzem prowadzącym w celu zaplanowania dalszego postępowania.