Tomografia komputerowa

 

Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne z wykorzystaniem promieni rentgena obrazujące badane struktury. Umożliwia wykonanie wyraźnych i szczegółowych zdjęć narządów i kości. Wykonywane jest w celu oceny struktur narządów i wykrycia potencjalnych nieprawidłowości w budowie. Tomografia komputerowa pozwala na wykonanie badań dowolnej części ciała przy użyciu specjalnego urządzenia, tomografu.

Wskazania do tomografii komputerowej
  • podejrzenie krwawienia doczaszkowego
  • uraz głowy i kanału kręgowego
  • podejrzenie kliniczne ropnia mózgu

Tomografia komputerowa głowy wykonywana jest również w innych przypadkach, m.in.: gdy zachodzi podejrzenie nowotworu mózgu, po urazach rdzenia kręgowego, przy zaburzeniach neurologicznych, przy chorobach kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła, krtani, przysadki mózgowej i oczodołu, przy zmianach naczyniopochodnych w mózgowiu, przy wadach wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego, przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej wykonywana jest w przypadku zmian w opłucnej i ścianie klatki piersiowej, chorobach płuc, serca, osierdzia i dużych naczyń, przy nowotworach płuc i drzewa oskrzelowego.

Lekarz może zlecić wykonanie badania również na podstawie innych wskazań.

Przeciwwskazania do tomografii:

  • ciąża

Nowoczesny 128 warstwowy aparat INGENUITY CT

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania i najnowszej konstrukcji lamp rentgenowskich, udało się ograniczyć w nim dawkę promieniowania do 80% bez utraty jakości obrazu. W przypadku badań z użyciem środka kontrastującego dawka podawana pacjentowi jest niższa o 15%. 

Urządzenie wyposażone jest w:

  • szereg aplikacji klinicznych umożliwiających diagnostykę całego organizmu wraz z zaawansowaną kardiologią dziecięcą
  • najnowocześniejsze oprogramowanie do rekonstrukcji pozwalające na przetworzenie nawet 30 obrazów na sekundę
  • gantry o średnicy 70 cm oraz stół o nośności 295 kg z najdłuższym zasięgiem skanu

Przebieg tomografii komputerowej

W większości badań diagnostycznych z zastosowaniem tomografu procedury są podobne. Pacjent proszony jest o położenie się na specjalnym stole do badań w odpowiedniej pozycji (adekwatnie do specyfiki badania np. na plecach, boku lub brzuchu). Następnie stół przesuwa się przez pierścień tomografu do wnętrza urządzenia, gdzie znajduje się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Promienie przechodzą przez ciało badanego, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie na monitorze obrazu badanej warstwy ciała.

Podczas badania pacjent powinien leżeć w bezruchu. Tomografia komputerowa trwa ok. kilkunastu minut w zależności od rodzaju.
 

Sprawdź jak przygotować się do tomografii komputerowej