Gastroskopia

 

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala zobrazować górny odcinek przewodu pokarmowego i zdiagnozować schorzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego (barwa, ilość, ewentualne występowanie domieszki żółci) oraz elastyczności ścian. Gastroskopię wykonuje się metodą endoskopową, przy użyciu giętkiego aparatu (endoskopu), który jest wprowadzany do żołądka przez usta. Pomimo obaw, jakie budzi to badanie wśród pacjentów, jest ono bezbolesne.

Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego (tzw. biopsja endoskopowa), które pozwalają na diagnozę i profilaktykę zmian nowotworowych. Wycinki pobierane są najczęściej z błony śluzowej i płytkiej warstwy błony podśluzowej przy pomocy szczypczyków o różnych rozmiarach (zabieg bezbolesny), a następnie przesyłane do laboratorium do oceny pod mikroskopem. 

W trakcie gastroskopii można wykonać test na obecność Helicobacter Pylorii – bakterii odpowiedzialnej za występowanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ocenę skuteczności wdrożonej terapii przeciwko Helicobacter Pylorii można przeprowadzić, wykonując test oddechowy, który pozwala uniknąć ponownej gastroskopii. 

Gastroskopia umożliwia również wykonanie wielu zabiegów terapeutycznych, w tym m.in. usuwanie polipów, usuwanie połkniętego ciała obcego, poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego, hamowanie krwotoków z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wskazania do gastroskopii m.in.:

  • trudności w połykaniu, wynikające np. ze zmian zapalnych w przełyku lub zaburzenia motoryki o charakterze rozległych skurczów
  • częste wymioty
  • niedokrwistość
  • zgaga
  • przewlekłe zapalenie żołądka
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • nagła i niewyjaśniona utrata masy ciała
  • ból w okolicy nadbrzusza
  • podejrzenie obecności ciał obcych

Przebieg gastroskopii

Bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien zdjąć okulary i protezy zębowe. Następnie gardło zostaje delikatnie znieczulone, co ogranicza dyskomfort związany z wprowadzaniem aparatu. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową ugiętą w kierunku klatki piersiowej. Endoskop wprowadzany jest ustnikiem trzymanym przez pacjenta między ustami podczas badania. W tym czasie nie należy przełykać śliny, bardzo ważne jest natomiast zachowanie spokoju oraz swobodne, miarowe oddychanie.

Podczas  gastroskopii może występować delikatne uczucie wzdęcia i odbijania, co jest spowodowane wprowadzeniem do żołądka niewielkiej ilości powietrza. To zupełnie naturalne zjawisko, które ustąpi po zakończeniu badania.

Czas trwania badania zależy od indywidualnego przypadku. Standardowo trwa kilka minut.
 

Sprawdź jak przygotować się do badań endoskopowych