Badania kliniczne - czym są i dlaczego ich potrzebujemy?

Skąd wiadomo, że przepisane przez lekarza leki zadziałają, że są bezpieczne, że przepisana dawka i częstotliwość przyjmowania są odpowiednie? Skąd informacje o działaniach niepożądanych wypisanych w ulotce przylekowej? 
Wiadomo to dzięki badaniom klinicznym. Stanowią one podstawę rozwoju medycyny we współczesnym świecie i są  niezbędnym etapem całej drogi, jaką musi przejść nowy lek przed dopuszczeniem do użycia. 
Nasze centrum medyczne iMed24 to innowacyjna i kompleksowa placówka medyczna działająca w ramach Grupy Kapitałowej Comarch, dzięki czemu korzystamy zarówno z zasobów, jak i narzędzi jednego z największych polskich dostarczycieli rozwiązań informatycznych.
 
Dysponujemy własnym centrum rozwojowo-badawczym, kilkunastoletnim doświadczeniem opartym na wieloletnich współpracach oraz gotowymi certyfikowanymi rozwiązaniami, które opracowywaliśmy i sprawdzaliśmy przez wiele lat.
W 2022 roku podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prowadzenia badań klinicznych. Dzięki kompleksowemu zapleczu: profesjonalnej kadrze, nowoczesnemu sprzętowi, dopracowanym procedurom i innowacyjnym rozwiązaniom medycznym - mamy ku temu wszelkie warunki, a jakość naszej pracy potwierdzają liczne certyfikaty i audyty. 

Wartości, którymi się kierujemy:

  • JAKOŚĆ
  • RZETELNOŚĆ
  • BEZPIECZEŃSTWO
  • WSPÓŁPRACA

Badania kliniczne w iMed24

Chcesz dopytać o szczegóły bądź zgłosić się na badanie?
Badania kliniczne - czym są i dlaczego ich potrzebujemy?

Wejdź w formularz kontaktowy, wybierz opcję "Chcę zgłosić się na badania kliniczne lub poznać szczegóły procesu", uzupełnij dane i wyślij formularz

Najważniejsze informacje o badaniach klinicznych w iMed24

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych
Badania kliniczne to skomplikowany etap medycznego procesu, w którym mogą uczestniczyć jedynie osoby, które spełnią określone warunki. Kryteria i założenia medyczne każdego z projektów są ściśle określone w planie badania. Jeśli zgłosisz się do badań, to lekarz (po dokładnym wywiadzie medycznym) zdecyduje, czy udział w nich będzie dla Ciebie bezpieczny. Zostaną Ci również przedstawione ewentualne ryzyka uczestnictwa w badaniach.
Czy za udział w badaniach klinicznych muszę zapłacić?
Udział w badaniach klinicznych na każdym etapie jest całkowicie bezpłatny.
Czym jest świadoma zgoda?
Warunkiem przystąpienia do każdego badania klinicznego jest wyrażenie przez pacjenta zgody na udział w badaniu i musi być to tzw.: świadoma zgoda na udział w badaniu klinicznym.
Udzielenie świadomej zgody to proces, podczas którego potencjalny uczestnik badania dowiaduje się o badaniu wszystkiego, a następnie dobrowolnie podejmuje decyzję o wzięciu (lub nie) w nim udziału. W każdym momencie, zarówno przed podjęciem decyzji o udziale w badaniu, jak i w trakcie jego trwania, pacjent ma prawo zadawać pytania i uzyskać od lekarza wyczerpujące odpowiedzi i wyjaśnienia. Co najważniejsze – ma prawo do rezygnacji z udziału na każdym etapie trwania badania bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.
Jeśli wyrazisz chęć uczestniczenia w badaniu, w obecności lekarza podpiszesz dwa egzemplarze świadomej zgody – jeden dla Ciebie, drugi do dokumentacji badań. Dokument musi być podpisany przez Ciebie osobiście, odręcznie i datowany przed faktycznym rozpoczęciem uczestnictwa w badaniu
Podpisując zgodę, podejmujesz dobrowolną, przemyślaną i świadomą decyzję na udział w badaniu klinicznym.
Jak wygląda przebieg badania klinicznego?
Badania kliniczne prowadzone są w kliku fazach, z których każda ma określony cel, a dla Pacjenta wiąże się z innymi korzyściami i ryzykiem. Pacjent bierze udział w pierwszych trzech fazach. Pozytywny wynik danej fazy jest konieczny do rozpoczęcia następnej fazy.
Pierwszą fazę można określić mianem informacyjnej - musisz otrzymać wszystkie niezbędne i interesujące Cię informacje związane z badaniem, i się z nimi świadomie zapoznać. Przedstawiane informacje muszą być dla Ciebie jasne i zrozumiałe, a więc jeżeli czegoś nie rozumiesz, czy masz jakieś pytania, to ten moment by je zadać. Lekarz  powinien rozwiąć wszysrkie Twoje wątpliwości i wytłumaczyć wszelkie niejasności.
Drugim etapem jest podjęcie decyzji i świadome wyrażenie zgody, jeżeli zdecydujesz się na udział w badaniu. Pamiętaj, że z przystąpienie do badania to nie tylko korzyści, ale także określone obowiązki. Musisz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza oraz postępować zgodnie z informacjami, które znajdują się w formularzu informacji o badaniu. Twoim obowiązkiem jest również prawdziwe i rzetelne informowanie o stanie zdrowia.
Trzeci etap to samo badanie. Lekarze i pozostali specjaliści będą przeprowadzali analizy, badania laboratoryjne, badania obrazowe, będą dokonywali pomiarów parametrów życiowych oraz wdrażali pozostałe procedury wymagane protokołem. Stan Twojego zdrowia będzie cały czas kontrolowany przez lekarza prowadzącego, a Ty na bieżąco będziesz mieć dostęp do swoich wyników badań wykonywanych na potrzeby projektu.
Co/kto zapewnia bezpieczeństwo Pacjenta?
Bezpieczeństwo uczestników badania to najważniejsza kwestia w badaniach klinicznych. Protokół badania zawsze zakłada stosowanie wielu procedur mających na celu stałą ocenę stanu zdrowia Pacjenta.
Wszystkie badania kliniczne prowadzone na całym świecie prowadzone są według jednolitych zasad Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP), a wszyscy członkowie zespołu badawczego muszą mieć skończone stosowne kursy w tym zakresie.

Każdy projekt badania klinicznego przed rozpoczęciem jest rozpatrywany i oceniany przez Niezależną Komisję Bioetyczną złożoną z grupy ekspertów. Komisja wyraża swoją opinię co do bezpieczeństwa pacjentów, zasadności wykonania danego badania, wszystkich procedur opisanych w protokole, poprawności i czytelności dokumentów przeznaczonych dla Pacjentów (Formularz Świadomej Zgody, kwestionariusze) przy zachowaniu norm etycznych.
Członkowie Komisji wyrażają też opinie na temat potencjalnych ośrodków biorących udział w badaniu klinicznym. Oceniany jest tutaj zarówno personel medyczny – jego doświadczenie, możliwości i kwalifikacje, jak i sam ośrodek – w zakresie niezbędnego wyposażenia medycznego i organizacji. Ocena Komisji następuję przed rozpoczęciem badania, ale również każda zmiana w protokole w czasie trwania badania również musi być przez Komisję zatwierdzona przed wprowadzeniem.
Czy z udziałem w badaniu wiążą się jakieś zagrożenia?

Stosowanie każdego leku niesie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego przed przystąpieniem do badań otrzymujesz od nas wszystkie dostępne informacje o możliwych zagrożeniach, oparte na najnowszych wynikach, faktach, publikacjach naukowych. Jeżeli w trakcie badanie pojawią się jakieś nowe informacje i wyniki badań związane z badaniem, w którym bierzesz udział, musimy Cię o tym poinformować.

Czy mogę się zrezygnować z udziału w badaniu?
Tak, na każdym etapie procesu masz do tego prawo, nie musisz podawać przyczyny swojej decyzji i Twoja dezycje nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Jak wygląda zgłoszenie do badań klinicznych?

Zgłoszenie

Wypełnij dostępny poniżej formularz kontaktowy. Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie na podany w zgłoszeniu numer telefonu i przeprowadzi wstępny wywiad.

Wypełnij formularz kontaktowy

Spotkanie z koordynatorem badań i lekarzem prowadzącym

Kolejnym etapem kwalifikacji do badań klinicznych jest spotkanie, na którym zostaniesz poinformowany o szczegółach badania. Koordynator i lekarz przeprowadzą wywiad, zostaną zanalizowane Twoje dotychczasowe wyniki i ogólny stan zdrowia.

Decyzja lekarza

Ostatnim etapem zgłoszenia jest podjęcie przez lekarza prowadzącego decyzji, czy z medycznego punktu widzenia możesz wziąć udział w badaniu.