Poradnia medycyny podróży

Tajlandia, Kenia czy Zanzibar to coraz chętniej wybierane destynacje wakacyjnych podróży. Planując poznawanie nowych kultur, podziwianie cudów natury czy po prostu wypoczynek w innym regionie świata, warto pamiętać o zagrożeniach zdrowotnych, na jakie można się natknąć. Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych aspektów planowania podróży, dlatego na kilka tygodni przed datą wylotu warto skorzystać z konsultacji lekarza medycyny podróży.

W czym specjalizuje się poradnia medycyny podróży?

Poradnia medycyny podróży zajmuje się przygotowaniem Pacjenta do podróży w aspekcie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Podróże do odległych zakątków świata to wspaniała przygoda. Niestety, jednym z zagrożeń jakie czyhają na podróżujących są drobnoustroje nie występujące w naszej strefie klimatycznej. Nagłe zachorowanie może skutecznie uniemożliwić realizację wakacyjnych planów, a w niektórych przypadkach stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia. Warto także pamiętać, że w przypadku niektórych regionów kuli ziemskiej dostęp do opieki zdrowotnej może być utrudniony, również w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej. Z tego względu planując mniej lub bardziej egzotyczną podróż, należy zwrócić się o poradę z zakresu medycyny podróży. 

Jak przygotować się do wizyty w poradni medycyny podróży?

Konsultacja w poradni medycyny podróży powinna zostać zaplanowana na 6 do 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Jest to czas wystarczający na uzupełnienie niezbędnych szczepień oraz wykonanie ewentualnych badań dodatkowych. 

Przed wizytą w poradni medycyny podróży należy przygotować informacje niezbędne w celu określenia właściwego postępowania, obejmujące:

  • termin wyjazdu, trasę podróży oraz kraj docelowy,
  • charakter wyjazdu i planowane aktywności (czy wyjazd ogranicza się do spędzania czasu w hotelu i ośrodkach miejskich, czy plany obejmują uprawianie sportów ekstremalnych, nurkowanie, wspinaczkę itp.),
  • choroby przewlekłe, listę leków przyjmowanych na stałe oraz dokumentację medyczną i wyniki badań wydane w czasie ewentualnych pobytów w szpitalu czy podczas innych konsultacji,
  • informacje dotyczące alergii,
  • informacje dotyczące przyjętych w przeszłości szczepień.

Na czym polega konsultacja lekarska przed podróżą?

W trakcie konsultacji lekarz medycyny podróży podpowie jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu od strony medycznej. Udzieli także informacji na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju docelowym i na tej podstawie przygotuje indywidualny kalendarz szczepień obowiązkowych oraz zalecanych przed wyjazdem. 

W przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, lekarz medycyny podróży może zlecić wykonanie dodatkowych badań kontrolnych lub konsultacji specjalistycznych. Pomoże on również w przygotowaniu apteczki podróżnej.

Całość procesu przygotowania do podróży przebiega według określonego schematu, przy czym wymagana liczba wizyt zależy od indywidualnego schematu szczepień ustalonego podczas pierwszej konsultacji.

Pierwsza konsultacja trwa około 30 minut i składa się z wywiadu oraz badania lekarskiego. Podczas wizyty lekarz omówi ogólny stan zdrowia oraz sytuację epidemiologiczną w kraju destynacji podróży. Na tej podstawie przygotowuje kalendarz szczepień oraz inne zalecenia, dotyczące na przykład profilaktyki przeciwzakrzepowej na czas lotu czy zaopatrzenia w leki przyjmowane przewlekle. W przypadku podróży do rejonów występowania malarii lekarz wystawi receptę na leki stosowane w profilaktyce zarażenia. 

Kolejne konsultacje obejmują kwalifikację do szczepienia, kontrolę poszczepienną oraz wykonanie zaleconych szczepień przez pielęgniarkę. Nie są one dodatkowo płatne, za wyjątkiem kosztów szczepionki.

Szczepienia dla podróżujących - Oferta iMed24

Zakres szczepień przed podróżą jest ustalany podczas pierwszej konsultacji na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz indywidualnych wskazań, takich jak wiek, choroby współistniejące, cel podróży i planowane aktywności.

W Centrum Medycznym iMed24 w Krakowie oferujemy szczepienia na:

  • dur brzuszny,
  • wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu,
  • poliomyelitis,
  • tężec, błonicę, krztusiec,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • meningokoki typu A, C, W-135 i Y,
  • meningokoki typu B,
  • wściekliznę,
  • żółtą febrę,
  • grypę,
  • japońskie zapalenie mózgu.

Po szczepieniu wydajemy Międzynarodową Książeczkę Szczepień  (International Certificates of Vaccination or Porphylaxis), nazywaną również „Żółta Książeczkę” - dokument potwierdzający przyjęcie szczepień.

Podróżuj bezpieczenie i zdrowo dzięki iMed24! Umów się na konsultację z zakresu medycyny podróży: